Botox, Clostridium botulinum bakterileri tarafından üretilen kimyasal bir toksin olan A tipi botulinum toksin tipinin saflaştırılmış halidir. Botoks uygulaması kasların gevşemesini sağlayarak derinin daha sıkı ve sağlıklı görünmesini sağlar. Botoks, uygulanan kasın geçici olarak hareket etmesini önlemek için onobotulinumtoksin A adı verilen bir toksin kullanır. Bu botulizme neden olan mikrop tarafından üretilir. Botoks tamamen güvenli bir ameliyatsız cilt gençleştirme uygulamasıdır. 20’li yaşlardan itibaren cildimizde ince kırışıklar ortaya çıkmaya başlar. Botox ile cildinizdeki kırışıklardan geçici olarak kurtulabilir ve daha genç görünebilirsiniz.

Botoks nasıl çalışır?

Botox iğneleri, çoğu zaman kasların kasılmasına neden olan sinyalleri engeller. Botoks, alın ve göz çevresindeki kırışıklıklara neden olan yüz kaslarını geçici olarak gevşetmektir. Böylece cildimiz daha sıkı, genç ve dinamik görünür.

Botulinum toksini tip A, sinir hücrelerinde kimyasal bir dokunun (asetilkolin adı verilen bir nörotransmitter) salınımını durdurarak çalışır. Botoksun etkisi sadece tedavi edilen bölge ile sınırlıdır. Sinir lifleri genellikle birkaç ay sonra yenilendiğinden, botoksun sonuçları geçicidir. 4 ila 6 ay sonrasında cildiniz eski haline dönecektir.

Botoks nasıl uygulanır?

Botoks yaptırmadan önce cildinize lokalize uyuşturma sağlayacak krem sürülür. Sonrasında botoks iğneleri uygulama yapılacak bölgeye enjekte edilir. Botoks kas içine enjekte edildiğinde, toksin, sinirler ve kas arasındaki sinyalleri bloke eder. Uygulanan kas, büzülme yeteneğini kaybeder, zayıflar veya geçici olarak felç olur. Aynı zamanda botoks, cilde enjekte edildiğinde, botulinum toksini tip A, ter bezlerinizi kontrol eden sinirlerin hareketini de etkiler. Bu nedenle aşırı terleme tedavisinde de botoks kullanılabilir.

Botox kırışıkları azaltır mı?

Botulinum toksini tip A, cildinizde kırışıklıklara neden olan bazı yüz kaslarını zayıflatmak için kullanılır. Göz çevresi, alın kırışıkları, dudak kenarındaki gülme çizgileri botoks ile ortadan kaldırılabilir.Botoks yapıldıktan sonra kaslar gevşediğinde cilt yüzeyi düzleşir ve daha pürüzsüz görünür.

Mimiklerin sebep olduğu çizgiler ve kırışıklıklar botokstan yaklaşık 2 ila 7 gün sonra kaybolmaya başlar. Botoksun etkilerinin 7. günden itibaren gözle görebilirsiniz. Sonrasında bu etkiler cildinizde 6 aya kadar kalacaktır. Dilerseniz botoksu tekrar yaptırabilirsiniz.

Jawline Dolgu

Jawline Dolgusu Çene hattına Neden ve Nasıl Uygulanır? Jawline hattını tanımlama ihtiyaçlarınıza bağlı olarak, hedeflerinize ulaşmak için ne kadar dolguya

Dudak Dolgusu

Dudak dolgusu son yılların en sık yapılan estetik işlemlerinden biri. Her kadının hayali dolgun ve çekici dudaklara sahip olmaktır. Genetik

Yanak Dolgusu

Yanak dolgusu ile daha çekici yüz hatlarına sahip olun. Yanak dolgusu, çökük yanakları doldurmak, daha dolgun ve hacimli yüz şekline