Vücudun doğal güzelliğini ön plana çıkarabilecek, belin inceliğini vurgulayarak tüm vücut estetiğini tamamlayabilen en önemli estetik unsurlardan biri popo estetiğidir.

Kalça büyütme olarak da bilinen Brezilya Poposu estetiği, kişinin poposunun boyutunu veya şeklini değiştirmek için tasarlanmış bir kozmetik cerrahi prosedürdür.

Bu özel popo büyütme prosedürü erkeklerde de yapılabilir, ancak kadınlarda çok daha yaygındır.

Prosedür, yağ transfer teknikleri ve/veya implantlar dahil olmak üzere birçok yöntem ile uygulanabilse de en çok tercih edileni yağ transferidir. Hastanın istediği sonuçlara bağlı olarak vücudun diğer bölgelerinden fazla yağ alınır ve her bir kalçaya dikkatlice enjekte edilerek doğal bir görünüm elde edilir. Yağ alındıktan sonra güvenli bir şekilde toplanır ve daha dolgun, daha yuvarlak bir görünüm oluşturmak için enjeksiyon öncesi saflaştırılır, daha sonra bu saflaştırılmış yağlar enjekte edilir. Proteze oranla hem çok minimal kesiler kullanılır, hem de görünüm çok daha gerçekçi ve doğal karşılanır.

“Brezilian But Lift” olarak da bilinen bu popo estetiğinin ilham kaynağı Brezilya kadınlarından geliyor. Latin popo şekline sahip olmak isteyen kadınlar, kendi yağ dokularını kullanarak popolarında daha kalkık ve dolgun görünümler elde edebiliyorlar. BBL Popo estetiği ameliyatında silikon protez kullanılmaz. Daha doğal ve naturel bir görünüm için kişinin kendi yağı ile popo kaldırma ameliyatını tercih edilir. 

Brezilya Popo Büyütme Ameliyatını Neden Seçmelisiniz?

Hepimizin birey olarak nasıl göründüğümüzün ve vücut şeklimizin nasıl belirlendiğinin arkasında birçok neden var.

İnatçı yağ alanları; genetik, egzersiz ve yaşam tarzına bağlı olarak nasıl ve nerede daha fazla toplanması ile vücut şeklimizi oluşturur.

Brezilya Popo Estetiği “BBL”, insanların alt vücut bölgesinde karşılaştığı bazı estetik negatifliklerin üstesinden gelerek, kalçalar ve uyluklar da dahil olmak üzere şekil ve hat oluşturabilir.

Popo Büyütme Estetiğinin Avantajları!

 • Artan özgüven,
 • Daha kıvrımlı bir vücut şekli,
 • Mide, uyluklar ve yanlar gibi inatçı yağ bölgelerinde azalma, 
 • Bikiniler ve dar elbiseler de dahil olmak üzere kıyafetlerin içinde ve dışında etkileyici bir siluet
 • Daha genç bir görünüm,
 • Geliştirilmiş vücut oranı daha dengeli bir beden ve alt vücut şeklidir.

Popo Büyütme estetiği nasıl yapılır?

BBL tekniğindeki popo estetiği ameliyatında önce kişinin kendi yağı dışarı çekilir. Vaser Liposuction tekniği ile alınan yağlar özel bir işlemden geçirilerek, hastanın poposuna enjekte edilir. Bu işlem için açılan minik kesiler ortalama 2-3 mm civarındadır. Ameliyat izi popo kıvrımlarına gizlendiği için dışarıdan bakıldığında belli olmaz. 

Popo estetiğinde kişinin istediği popo boyutuna ve kalkıklığına göre yağ enjekte edilir. Bu aşamada kişinin boyu ve kilosuna uygun olarak yeni poponun şeklinin belirlenmesi önemlidir. 

Popo estetiğinin etkileri nelerdir?

BBL popo estetiğinin amacı sadece popoyu dolgun göstermek değildir. Popo estetiği sayesinde sarkan popo yukarı doğru toparlanır ve daha dik görünmesi sağlanır. Bazı kişilerde görülen eşit olmayan popo asimetrisi problemi düzeltilir ve popo daha orantılı bir hale getirilir. Aynı zamanda popo estetiği ile büyük basenler de şekillendirilerek poponun yanlara doğru değil, yukarı doğru kalkık olması sağlanır. 

İdeal Popo büyütme Estetiği Adayları

Popo büyütme, popo ve kalçalarının şeklinden memnun olmayan hastalar için doğal etkiler geliştirebilir. Daha dengeli bir vücut profili arayan hastalar için düz veya küçük bir kalçaya hacim ve yuvarlaklık katılabilir. Vücut geliştiriciler, veya popo büyütmek isteyerek squat egzersizine ağırlık verenler vücutlarının geri kalanıyla orantılı olarak gluteal kas geliştiremiyorlarsa, popo büyütme arayışında liposuction-yağ transferi kombinasyonu ile tanışmalılar. Genel olarak daha dolgun, daha kıvrımlı bir popo arıyorsanız popo büyütme tam size göre olabilir. BBL ameliyatının uzmanlık gerektiren doğası gereği, her hastanın kalça estetiği için ideal bir aday olup olmadıklarının doğru değerlendirilmesi önemlidir.

Bununla birlikte, araştırma yaparak ve aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurarak, poponuzun boyutunu veya şeklini iyileştirmek için bir popo kaldırma prosedürüne uygun bir aday olup olmadığınıza dair bir fikir edinebilirsiniz;

– Bilinen bir tıbbi bir sağlık sorununuz olmaması,

– Kalçalarınızın ve kalçalarınızın etrafında elastik cilt dokusuna sahip olmanız,

– Her bir kalçaya çıkarılabilen ve enjekte edilebilen yeterli yağ fazlalığının olması durumunda ameliyat olabilirsiniz.

Kalça implantları ile Brezilya Popo Estetiği yani “Yağ Transferi” arasındaki farklar nelerdir?

 • BBL yağ transferi, protez implantlardan çok daha doğal görünecektir.
 • Yağ transferi, implantlarla yapılabilecek uygulamalardan daha büyük, daha yuvarlak bir kalça oluşturabilir.
 • Brezilya popo büyütme estetiği, kendi yağlarınızı kullanır, bu nedenle vücudunuza yabancı bir implant yerleştirmezsiniz.
 • İmplantlara göre daha hızlı ve daha az ağrılı bir iyileşme sürecine sahip olacaksınız.
 • Daha az yara izi kalacaktır – daha kısa kıyafetler giydiğinizde işlemin belirgin belirtileri asla olmayacaktır.
 • İmplantlar, yağ transferiyle gelişmeyen ameliyat sonrası komplikasyonlara neden olabilir.

Popo Estetiğinde Implant Kullanımı:

Çok çeşitli estetik sorunlara birçok parlak çözüm sunan implantlar, popo estetiğinde; yağ enjeksiyonu yani “BBL” için gerekli yağı olmayan hastaların imdadına yetişiyor. Silikon implantların popülerliği hem kalıcı, hem çeşitliliği ile büyük oranda her vücut tipine uygun olabilecek bir yelpazeye sahip olmasıdır. Popo implantlarının sağladığı bariz fiziksel faydalara ek olarak özgüven eksikliğini de adeta bir implant yerleştirmişcesine doldurduğunu hissedeceksiniz. Anatomik özelliklere göre seçilebilen implantlar, görsel olarak da sonrasında sizleri her anlamda tatmin edecektir. Silikon, popo protezlerinde kullanılan malzemedir. Enjeksiyonlardan farklı olarak, katı silikon protezler popo yanakları arasına bir kesi ile cerrahi olarak kalçaya yerleştirilir. Bu prosedür bazen maksimum sonuç için yağ transferi ile de kombinlenebilir.  Implant ile popo büyütme estetiği ameliyatından sonra iyileşmek dört hafta kadar sürebilir.

Popo Estetiğinde Implant Kullanımı Kimler İçin Uygun?

 • Yakın zamanda kilo verdiyseniz ve aynı zamanda kalçanızın doğal şeklinin bir kısmını da kaybettiyseniz,
 • Doğal şeklinizin çok düz veya karemsi olduğunu hissediyorsanız,
 • Kalçalarınız ile vücut şeklinizin geri kalanını dengelemek için daha fazla kıvrım sağlayabileceğini düşünüyor iseniz,
 • Sarkma ve düzlük gibi doğal yaşlanma belirtileri ile savaşmak istiyorsanız,
 • En önemlisi de yağ enjeksiyonu için vücudunuzda yeteri kadar fazla yağ yok ise popo protezi için uygun adaysınızdır.

Popo estetiği sonrası iyileşme süreci

BBL ameliyatından 10 gün sonra günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Popo estetiğinden sonra tam olarak iyileşme süreci 3 ila 6 ay içinde tamamlanır. Bu süreçte yoğun egzersiz programlarından uzak durmalı ve popo üzerinde çok fazla oturmamalısınız. Bu süreçte yüzüstü uyumanız önerilir. 

Doktorunuzun size önerdiği korseyi minimum bir ay boyunca kullanmanız, poponuzun yeni şeklini alması için önemlidir. Korse kullanımı ödeminizi ve şişliklerinizi azaltırken, iyileşme sürecini hızlandıracaktır. 

Yağ Enjeksiyonu

Yağ enjeksiyonu, son zamanların en çok tercih edilen vücut şekillendirme ameliyatlarından biridir.  Yağ enjeksiyonu, vücudunuzda beğenmediğiniz bölgeleri düzelterek, sizin daha

Vaser Hi-Def

Vücut şekillendirme uygulamaları arasından en çok tercih edilen yöntemlerin başında Vaser Hi-Def geliyor. Vaser High Definition Liposuction, vücudun incelmesini sağlarken

Vaser Liposuction

Günümüzde atletik ve fit vücut yapıları ön plana çıkıyor. Fit görünmek için spor yapan, rejim programları ile daha atletik vücuda