Kadınlara dişiliği hissettiren en önemli bölgelerinden biri göğüsleridir. Günümüzde meme estetiği yaygın bir şekilde kadınların hayalindeki meme görünümünü elde etmelerini sağlar. Bazı kadınlar için meme büyütme, meme küçültme veya meme dikleştirme estetikleri kendinden emin hissetmenin yoludur. Siz de hayalinizdeki vücuda kavuşmak ve daha estetik göğüsler elde etmek için meme estetiği yaptırabilirsiniz.

Meme estetiği;

  • Göğüslerinizin çok küçük veya birinin diğerinden daha farklı olduğunu düşünüyorsanız,
  • Hamilelik sonrası memelerinizin büyüklüğünde değişiklik görüyorsanız,
  • Büyük memelerden dolayı sırt ağrısı yaşıyorsanız sizin için uygun bir ameliyattır.

Meme estetiğinin çeşitleri

Meme büyütme

Meme büyütme – mamoplastisi olarak da bilinir – meme büyüklüğünü arttırma ameliyatıdır. Meme implantlarının meme dokusu veya göğüs kaslarının altına yerleştirilmesinden meydana gelen estetik işlemdir.

Meme büyütme estetiği kişinin vücut yapısına göre seçilen silikon protezler ile yapılır. Uzman hekimin yönlendirmesiyle protezler kas altına veya göğüs kası üzerine yerleştirilebilir. Meme büyütme ameliyatı ile göğüslerinizde daha dik, sıkı ve çekici bir görünüm elde edebilirsiniz.

Meme küçültme

Büyük, ağır, sarkık göğüsler kadınlar için rahatsız edici olabilir. Sadece estetik görüntü değil, büyük meme, aşırı kilo, boyun ağrısı, sırt ağrısı, cilt tahrişi, sutyen askısı girintileri, uyuşukluk veya halsizliklere neden olabilir. Meme küçültme, mamoplasti reduction olarak bilinir.

Meme küçültme ameliyatında fazla meme derisi, yağı ve meme dokusu kesilerek memeye daha küçük bir form kazandırılır.

Meme küçültme ameliyatında ters T şeklinde bir iz kalabilir. Normal meme hissi, meme ucu areola hissi ve süt üretimi genellikle korunur. Meme küçültme estetiği, meme hissini ve işlevini korurken meme görünümünü, hacmini ve çevresini küçültür.

Meme dikleştirme

Meme rekonstrüksiyonu memeyi istenen görünüm, kontur ve hacim ile yeniden şekillendirir.Meme-areola yani meme ucu bileşeni de yeniden ortaya çıkarılır. Normal meme hissi, emzirme işlevi, duyusal sinirler,süt bezleri ve kanalları korunarak memedeki sarkıklık giderilir.

Meme dikleştirme ameliyatı ile meme dokusu, konturu ve hacmi yeniden yaratılabilir. Meme dikleştirme ameliyatında ihtiyaca göre silikon protezler kullanılır. Bazı durumlarda silikon kullanılmadan da meme dikleştirme yapılabilir.