Meme büyütme ameliyatı, memelerinin yapısından memnun olmayan kadınların tercih ettiği bir ameliyat çeşididir. Kadınların bu ameliyatı tercih etmesindeki en büyük neden memelerin estetik olarak simetrik ve güzel bir görünüme kavuşmasını sağlamasıdır. Meme asimetrilerinin düzeltilmesinin yanı sıra boyutunun artmasıyla şeklinin güzelleştiği ve daha doğal daha estetik bir görünüm kazanmasından dolayı kadınların kendilerine olan güvenleri daha da artmaktadır. 

Meme Büyütme Nasıl Yapılır?

Meme büyütme operasyonunda meme dokusuna yağ enjekte edilmesi yöntemiyle ya da silikon implantlar kullanılarak memelerin görünümü daha dolgun daha gösterişli ve estetik olarak göz alıcı bir şekle getirilmektedir.

Meme implantları yani silikon protezler memenin ana hatlarını hacim olarak ya da boyut olarak değiştirmek ya da arttırmak için operasyonla meme içine yerleştirilir. İmplantlar, silikon bir kese içinde bulunan tuzlu sudan ya da silikon jelden oluşmaktadır.  İmplantlar  çok çeşitli şekilde, dokuda ve büyüklükte üretilmektedir. Meme implantları yuvarlak, su damlası şeklinde olabildiği gibi, düz ya da dokulu da olabilmektedir.  Vücut yapısına ve fiziksel özelliklere uygun bir meme implantı takılması hastanın normal hayatına uyum sağlayabilecek nitelikte olması bakımından önemlidir. Hekim ile hastanın ortak kararı sonucu takılacak olan meme implantlarında güzel ve doğal görünümlü meme yapısı hastayı memnun etmekte ve sosyal hayata adaptasyonu güçlendirmektedir. 

Meme Büyütme Ameliyatında İz Kalır Mı?

Meme büyültme operasyonu hastaya genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Ameliyat genellikle 2.5 saat sürmektedir.  İmplantların meme dokusuna yerleştirme işlemi çeşitli şekillerde yapılmaktadır. Kesi işlemlerden biri kesi bölgesinin meme ucu etrafından yapılması, ikinci olarak göbek girişinden yapılması, bir diğeri kolun alt bölümünden kesi açılması ve son olarak da memenin altındaki kıvrımdan kesi açılmasının yapılmasıdır. Ameliyatta kesinin görünmeyecek yerden yapılması hastanın ve doktorun öncelikli tercihidir.  Kesinin meme ucu etrafından yapılan meme implantı ameliyatlarında ameliyat izi gözle görülemeyecek kadar belirsizdir. Bu kesi işleminde süt kanallarının zarar görme ihtimali bulunmaktadır. Kesinin göbek girişinden ve kolun alt bölümünden yapılmasından ziyade memenin altındaki kıvrımdan kesi açılması daha tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntemle ameliyat izi fazla belli olmaz ve süt kanallarına da zarar verilmemiş olur.

Meme Estetiğinde Silikon Yeri Nasıl Belirlenir?

Meme estetiğinde kesi işleminden sonra meme dokusu kas ve bağ dokusu olarak iki bölüme ayrılmaktadır. Meme implantı göğüs kasının üstüne yerleştirileceği gibi göğüs kasının altına da yerleştirilebilmektedir. İmplantın göğüs kasının üstüne yerleştirilmesi ameliyat sonrasındaki ağrıyı hafifletmektedir. İmplantın  göğüs kasının altına yerleştirilmesi ise ileriki yıllarda meme röntgeni sonuçlarını etkilememesi bakımından önem teşkil etmektedir. Bu noktada hastanın hekimle bu konuyu konuşması ve beraber karar vermeleri oldukça önemlidir. İmplantın meme ucunun arka tarafında ortalanmasını sağlayacak biçimde olması estetik görünüm açısından önemli bir işlemdir. Takılan silikonu yağ ile desteklemek memeye daha doğal bir görüntü vermektedir. Meme büyültme ameliyat öncesinde yapılan detaylı muayene ile hastanın beklentisi anlaşılmakta ve karşılanmaktadır. Hastanın isteklerinin yanı sıra anatomik profili de göz önünde bulundurulur ve daha doğal daha simetrik formda olması sağlanır. Meme protezinin meme dokusuna yerleştirme işlemi yapılmasının ardından kesi yapılan bölüm kapatılmaktadır. Genel olarak vücut tarafından absorbe edilen dikiş iplikleri tercih edilmektedir. Bu iplikler meme büyütme operasyonundan yaklaşık iki hafta içinde vücut tarafından parçalanmakta ve tamamen emilmektedir. 

Meme Büyütme Sonrası İyileşme Süreci?

Meme büyütme ameliyatından hemen sonra memeler gazlı bezle desteklenerek sarılmaktadır. Operasyon sonrasında memelerde gerginlik ve ağrı hissedilebilir.  Bir ay boyunca memelerin formunu destekleyen özel bir sutyen kullanılır. Operasyon sonrasında iyileşmenin hızlanması ve memelerdeki ağrı ve hassasiyetin en aza indirilmesi, memeleri destekleyici giysilerin doktor tavsiyesine uyularak kullanılması ile olur. Meme büyültme operasyonundan  bir hafta sonra işe dönülebilir ancak ilk beş-altı hafta ameliyat dikişlerinin ayrılmasına neden olacak aktiviteler, spor, ağırlık kaldırma, esneme hareketlerinden uzak durulmalıdır. Bu tür yorucu eylemler operasyon sonrasındaki iyileşme süresini uzatır ve dikiş izlerini görünür hale getirir. Operasyon sonrasındaki altı haftalık süreçte memelerde önemli ölçüde iyileşme gerçekleşir.  Operasyonun yapılmasından sonraki üçüncü ay itibariyle memelerdeki doğal ve dolgun görünüm daha belirgin hale gelmektedir.

Daha kadınsı görünmek, daha öz güvenli durmak, daha güzel ve daha iyi hissetmek için meme büyültme operasyonu olan kadınlar estetik kaygı yaşamadan rahat bir biçimde sosyal hayatlarına devam etmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir